вівторок, 8 листопада 2016 р.

Розробка урока "Розмноження та розвиток ссавців. Сезонні явища в житті ссавців, їхня поведінка" 8 клас

Тема: Розмноження та розвиток ссавців. Сезонні явища в житті ссавців, їхня поведінка.

Мета: показати особливості розмноження та індивідуального розвитку ссавців;
вивчити ознаки ускладнення в організації звірів порівняно з птахами, плазунами;
продовжити формувати вміння працювати групою з текстом підручника;
забезпечити умови для розвивального навчання учнів, використовуючи інтерактивні методи навчання;
формувати і виховувати почуття згуртованості, колективізму та поваги один до одного;
продовжувати виховання любові до живої природи.

Основні поняття: яйцекладні, сумчасті, плацентарні, зародок, сумка, матка, ембріональний розвиток, постембріональний розвиток, період підготовки до розмноження, турбота про новонароджених, підготовка до зимівлі, сплячка.

Обладнання: таблиці «Внутрішня будова собаки», малюнки і фотографії ссавців, додаткова література.

Хід уроку

І. Організаційний етап.
Визначення психологічного настрою.
Тепло, сонце, посмішка найкраще пасують людям і природі. Бажаю вам частіше всміхатись, радіти життю, і лише тоді у нас буде плідна співпраця на нашому уроці біології.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Усне опитування: «Загальні ознаки класу Ссавці»
2. Завдання на картках «Вставте пропущені слова»
3. Робота двох учнів з картками «Травна система ссавців на прикладі собаки»
4. Робота двох учнів з картками «Ускладнення ссавців порівняно із плазунами»
5. Завдання «Назвіть правильні твердження»

ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Ускладнення НС, органів чуттів ссавців, інші прогресивні риси будови та поведінки цих тварин дозволили їм панувати на землі.
А чи є риси високої організації ссавців в особливостях розмноження і розвитку.
Повідомлення теми уроку.
Запитання до дітей:  Які питання вас цікавлять і на які із них ви хотіли б отримати відповіді?

ІV. Вивчення нового матеріалу
Ссавці роздільностатеві тварини. Статеві залози парні. В органах розмноження самки (яєчниках) розвиваються яйцеклітини, в органах розмноження самців (сім’яниках)  - сперматозоїди. Яйцеклітина з оболонками у більшості ссавців має мікроскопічні розміри. Запліднення внутрішнє.
Особливості розмноження ссавців:
·        Розмноженню передує  особливий шлюбний стан –гін;
·        Запліднення внутрішнє;
·        Вищі ссавці мають плаценту;
·        Вигодовують молоком;
·        Утворюють схованки;
·        Розвиток малят.
Завдання: на дошці доповнити схему «Систематика класу ссавці»
Імперія – клітинна
Н/царство – еукаріоти
Царство – тварини
Тип – хордові
П/ тип – хребетні
Клас – ссавці

 
П/клас Першозвірі         П/клас Нижчі звірі                        П/клас Вищі звірі
(Яйцекладні)                      (Сумчасті)                                   (Плацентарні)

Робота в групах (МТГ).
Вчитель роздає завдання по групах і всім учням таблиці для занесення інформації.
Групи  роблять звіти, решта учнів заповнюють таблиці.
Вчитель. Отже, ми ознайомилися із особливостями і ускладненнями в розмноженні та розвитку ссавців.
А які ж сезонні явища спостерігаються в їхньому житті?
Запис на дошці:
Підготовка до розмноження  ---- період розмноження (народження і вигодовування ) ----- період підготовки до зими (запасання корму, линяння) -----зимівля (у деяких зимова сплячка) .
Повідомлення учня.

V. Закріплення знань учнів

1.     Тест.
2.     «Аукціон термінів» :
·        Яєчники
·        Сім’яники
·        Гін
·        Плацента
·        Вагітність
·        Сумка
·        Плацентарні ссавці.

3.     Вчитель називає ознаку, а учні підклас, якому вона належить:
·        Відсутність плаценти  (Яйцекладні)
·        Наявність сумки (Сумчасті)
·        Молочні залози із сосками (Сумчасті і Плацентарні)
·        Відкладають яйця (Яйцекладні)
·        Відсутність сосків (Яйцекладні)
·        Народження недоношених малят (Сумчасті)
·        Наявність плаценти (Плацентарні)

4.     «Знайди зайвого»
1.     Качконіс, єхидна, кенгуру, про єхидна.
2.     Ведмідь, миша, коала, кит.

5.     Колективне складання схеми – асоціації «Розмноження»

VІ. Підсумок уроку.
Виставляння оцінок.

VІ. Домашнє завдання.
Опрацювати параграф 51, терміни в роб. зошит, питання «Чому вигодовування молоком є надзвичайно важливим ?»



Немає коментарів:

Дописати коментар