Урок у 7 класі
Різноманітність
земноводних.
Їх значення
в природі та житті людини
Мета: освітня: ознайомити учнів з
різноманітністю земноводних, охарактеризувати кожний ряд тварин, розкрити
значення амфібій у природі й житті людини та необхідність їх охорони,
ознайомити з видами, занесеними до Червоної книги України;
розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до вивчення курсу
біології, сприяти формуванню наукового світогляду учнів, розвивати
спостережливість, уміння порівнювати й узагальнювати, робити висновки;
виховна: виховувати любов, дбайливе ставлення до природи,
виховувати працелюбність, старанність, допитливість, відповідальне ставлення до
охорони земноводних.
Тип уроку:
узагальнення, засвоєння й систематизація отриманих знань.
Методи і прийоми:
розповідь, бесіда, повідомлення учнів, робота в групах, біовікторина.
Обладнання:
таблиці, ілюстрації, вологі препарати.
На дошці написано:
Знати: особливості будови й життєдіяльності земноводних, їхнє значення у
природі й для людини.
Уміти: розпізнавати земноводних з а характерними ознаками.
Земноводні або амфібії – перші
хребетні, які перетнули поріг водного середовища. Перші завойовники суші!
Еволюційні прабатьки плазунів,
птахів, ссавців і, нарешті, людини.
І.
Акімушкін
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
учнів
Ми з вами , діти, вивчаємо основи біології – науки про життя і живі
організми.
Бесіда з питань
1.
З яким царством живих організмів ми
зараз знайомимось?
2.
Який тип ми зараз вивчаємо?
3.
Який клас ми зараз вивчаємо?
4.
Як іще називають земноводні?
5.
Чому вони мають таку назву?
Програмоване опитування всіх
учасників. Ви одержали картки з питаннями. Завдання: порівняти класи Земноводні
й Риби за 10 питаннями («+» - правильно, «-« - неправильно)
№
|
Ознаки для порівняння
|
Клас Риби
|
Клас Земноводні
|
1
|
Бічна лінія
|
||
2
|
Внутрішній
скелет
|
||
3
|
Хребет більш
гнучкий
|
||
4
|
У скелеті є:
вороняча кістка, лопатка, грудина, ключиця
|
||
5
|
Двокамерне
серце
|
||
6
|
Кров у серці
тільки венозна
|
||
7
|
Органи
забезпечуються тільки змішаною кров’ю
|
||
8
|
Два кола
кровообігу
|
||
9
|
Насичення
крові киснем відбувається в легенях
|
||
10
|
Середнє вухо з
барабанною перетинкою
|
Правильна відповідь:
Клас Риби: 1 - «+» Клас Земноводні : 1 – «-»
2 - «+»
2 - «+»
3 - «+»
3 – «-»
4 - «-»
4 - «+»
5 - «+»
5 - «-»
6 - «-» 6 -
«-»
7 - «+»
7 – «-»
8 - «-»
8 - «+»
9 - «-» 9 - «+»
10 – «-»
10 – «+»
Робота біля дошки
Завдання.
Скласти й озвучити схеми:
1.
Кровоносна система земноводних.
2.
Нервова система земноводних.
Учні коментують схеми, відзначають особливості будови земноводних.
ІІ. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності учнів
Чудова і різноманітна природа нашої планети. На земній кулі всюди можна
зустріти тварин. Серед них особливе місце посідають земноводні, або амфібії.
·
Скільки видів цих тварин відомо на
земній кулі?
·
Скільки видів зустрічається в Україні?
·
На які ряди поділяють клас земноводні?
Амфібії багато в чому унікальні тварини. Їх життя не менш цікаве, ніж життя
комах, птахів чи ссавців. Але вони не розпещені увагою популяризаторів тварин.
Відбувається й пряме знищення їх людьми, які. Не знаючи їх біології, за
традицією ставляться до них негативно.
А. Брем писав: «Здавна і до наших днів жодна родина тварин не викликала в
людей такої загальної огиди, жодна не переслідувалася так безпощадно і так
несправедливо, як родина ропух. У презирстві до ропухи, у ненависті, з якою її
переслідують і вбивають, цілком сходяться і так звані освічені й неосвічені,
європейці й американці, білі, чорні й коричневі люди. Ніхто з тих, хто погано
говорить про ропуху, не спостерігав її у житті, не прочитав жодної хорошої
природної історії…»
Дійсно, якщо відкинути упередження і придивитися до жаби уважніше, то за
граціозністю рухів і витонченістю вбрання вона не поступиться царівні.
·
Земноводні… хто ж вони насправді?
·
Де вони поширені та як вони виглядають?
·
Чи є серед них отруйні види?
·
Яке значення вони мають в природі та для
людини?
·
Чи потребують охорони?
На ці та багато інших запитань ми зможемо дати відповідь сьогодні на уроці.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя.
Земноводні – найменш чисельний клас хребетних тварин. Він налічує близько 4
тисяч сучасних видів, які належать до трьох рядів:
Земноводні – найменш чисельний клас хребетних тварин. Він налічує близько 4
тисяч сучасних видів, які належать до трьох рядів.
Запис у зошити і на дошці класифікації земноводних.
Царство - Тварини
Тип – Хордові
Клас – Земноводні
![]() |
![]() |
![]() |
|||
Ряд Хвостаті
Ряд Безхвості Ряд Безногі
Два тижні тому група наших учнів
вирушила в заочну мандрівку в різні куточки Землі з метою дослідження
біологічних особливостей представників класу Амфібії та з’ясування їх значення
в природі й житті людини. Вони привезли багато цікавої інформації. Тож надамо
їм слово.
Повідомлення учнів – групи Мандрівників про ряд
Хвостаті з демонстрацією
зображень тварин через проектор.
Повідомлення учнів про ряд Безхвості з демонстрацією зображень тварин через проектор.
Робота групи Систематиків.
Група систематиків з двох осіб пишуть на дошці по 5-6 представників рядів,
а потім дають характеристику ряду й відзначають характерні риси представників
цих рядів (чи однакові всі кінцівки, є або відсутній хвіст)
Доки вони працюють біля дошки, послухаємо повідомлення про охоронюваних
земноводних України.
·
Плямиста саламандра
·
Альпійський і карпатський тритони
·
Очеретяна жаба
Ряд Хвостаті: плямиста саламандра. Альпійський тритон, карпатський тритон,
протей, амфіума.
Ряд Безхвості: очеретяна жаба, жаба-піпа, жаба-голіаф, квакша.
Знайдемо відмінності
Ряд Хвостаті
|
Ряд Безхвості
|
Є хвіст
|
Хвоста немає
|
Кістяк хвоста складається із хребців
|
Хвостові хребці зрослися у хвостову кістку
|
Є зачатки ребер
|
Ребер немає
|
Передні й задні кінцівки розвинені однаково
|
Задні кінцівки розвинені краще, ніж передні, мають плавальні перетинки
|
Розповідь вчителя
Ряд Безногі
1. Тіло
червоподібне
2. Кінцівки
відсутні
3. Риючий
спосіб життя
Представники
1.
Кільчаста черв’яга
2.
Цейлонський
рибозмій
Виступ групи Юних екологів. Значення земноводних у природі
та житті людини.
Користь
1.
Земноводні є ланками в ланцюгах
живлення, так як живляться різними безхребетними тваринами, а також самі є
кормовою базою для інших тварин (риб, птахів, змій, хутрових звірів).
2.
Знищують шкідників лісу, садів, городів.
3.
Кумки, тритони, жаби знищують шкідників
рибного господарства (плавунців, водолюбів, водяних скорпіонів), джерлянки –
личинок метеликів.
4.
Їжа для людини: наші озерна, ставкова,
трав’яна жаби; ж- бик, ж- голіаф, свистуни. Створені ферми з розведення
саламандр, жаб. Вартість м’яса жаб утричі вища, ніж риби.
5.
У народній медицині Китаю та Японії
здавна використовували сибірську жабу для лікування пухлин (розбухлі
яйцепроводи). Отрута ропух у східній медицині для зупинки кровотеч, лікування
виразок, ліки для лікування хвороб серця, аргентинці – від зубного болю. Але
передозування – трагічні наслідки. Замінювали при операціях знеболювальні
препарати з кокаїну. В сучасній народній медицині – ікра гостромордої ікри –
для лікування рожистого запалення обличчя.
6.
Тубільці Центральної та Південної
Америки змащують жаб’ячою отрутою наконечники стріл.
7.
На основі вчення про будову і функціонування
органа зору жаби біоніки створили прилад ретинатрон, який на аеродромах разом
із радіолокаторами дає змогу розрізняти рухові об’єкти (літаки) , стежити за
ними.
8.
Жаби – експериментальні тварини для
зоологів, анатомів, фізіологів. І.М.Сєченов – жаба-адвокат. Пам’ятники – у
Парижі і Токіо.
Шкода:
1.
Рибному господарству – поїдають мальок
та ікру риби.
2.
Земноводні – переносники небезпечного
захворювання – туляремії.
3.
Є проміжними хазяями червів – паразитів.
Виступ групи Етнографів
Народна мудрість
У народі завжди помічали багато цікавого в поведінці жаб. Природа наділила
їх «метеорологічним чуттям». Вони реагують на зміну тиску, температури і
вологості повітря.
·
Жаби сидять у воді – дощу не буде.
·
Жаби
мовчать або бурчать – можна чекати похолодання.
·
Жаби квакають крикливо й неприємно – на
дощ, а з приємною треллю – на ясну погоду.
·
Жаби вилізають із води, стрибають уздовж
берега – чекай на дощ.
·
Як жаби вечері квакають, то буде погода.
·
Жаба кваче, овес скаче:»Сій мене!»
·
Якщо жаба відкладає ікру на середині
водойми чи болота, то літо буде сухим, а якщо біля краю водойми – вологим.
·
Шкіра жаби чорніє – на дощ, а якщо вона
жовтуватого кольору – на ясну погоду.
·
Закумкала жаба – можна садити кукурудзу.
Неправильні твердження.
·
Жаба перелазить дорогу – на зле.
·
Не показуй на жабу пальцем – заболить
спина.
·
Не бери жаби в руки – бо на руках
з’являться бородавки.
Останнє твердження не відповідає дійсності.
ІV. Закріплення
вивченого матеріалу
1.
Розв’язування кросворду «Земноводні»
По горизонталі
1. Південноамериканська жаба. Розвиток потомства проходить на спині
самки.(Піпа)
5. Безхвоста сутінкова тварина. Часто зустрічається в садах і на городах.
(Ропуха)
6. Кінцівка жаби. (Нога)
7. Одна з кісток задньої кінцівки
жаби. (Стегно)
9. Центральний відділ нервової
системи. (Мозок)
10. Складова частина кінцівки
земноводних, яка приводить її в рух. (М’яз)
По вертикалі
1.
Одна з кісток передньої кінцівки (Плече)
2.
Камера серця (Передсердя)
3.
Хвостата личинка жаби. (Пуголовок)
4.
Найбільш відомі земноводні. (Жаби)
8. Хвостата земноводна тварина, яка живе в печерах Югославії. (Протей)
2.
Бліц – турнір між
групами учнів
1.
Якщо в тераріум з голодною жабою
помістити мертвих мух, чи буде вона їх їсти? Чому?
2.
Як прикріплений язик у жаби?
3.
Як називається зовнішня відмінність в
особин одного виду? (В тритонів)
4.
Як можна штучно затримати процес
перетворення пуголовків на жаб?
5.
Як дихає пуголовок у воді? Про що це
говорить?
6.
Чи можна упіймати тритона за хвіст?
3.
Диво – амфібія
Визначте, яка частина тіла якій амфібії належить.
Тулуб - жаби, голова – саламандри, хвіст – тритона,
кінцівки – квакші.
4.
Визначте систематичне положення ропухи
зеленої.
5.
Розподіліть названих
земноводних по рядах:
Жаба-голіаф, тритон звичайний, часничниця, кумка червоночерева, жаба
травна, кільчаста черв яга, плямиста саламандра, цейлонський рибозмій, сумчаста
квакша, жаба ставкова, протей, велетенська саламандра, піпа, ропуха очеретяна,
тритон карпатський, квакша звичайна, жаба озерна, тритон альпійський.
V. Домашнє завдання
Вивчити параграф;
написати лист із закликом до захисту земноводних;
зібрати легенди про земноводних.
Використана
література
1.
Журнал «Біологія», №30, 2003р.;
№27, 2008р.; №2, 2010р.; №7, 2011р.
2.
Околот Г.С. Навчальний посібник, 8 клас,
Біологія. Харків, 2008 р.
Немає коментарів:
Дописати коментар